Przejdź do głównej zawartości

Odpowiedzialność członka zarządu z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS) płatnych przed dniem niewypłacalności spółki, za jakie zaległości składkowe nie odpowiada członek zarządu?

Dziś poruszę temat, który miał miejsce w praktyce, dokładnie na kanwie prowadzonej przeze mnie sprawy, toczącej się przed Sądem Okręgowym. Organ (ZUS) dochodził od członków zarządu kilkuset tysięcy złotych tytułem nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne łącznie za okres od grudnia 2008 do listopada 2011 roku. Osoby te wniosły w przepisanym terminie odwołania od decyzji i sprawa zawisła przed SO. W odwołaniach wskazano zarzut niewykazania bezskuteczności egzekucji wobec spółki (mocno naciągany) oraz braku podstaw do wystąpienia wnioskiem o ogłoszenie upadłości, w czasie kiedy Odwołujący pełnili funkcję członka zarządu (również wątpliwy). Na dowód tego ostatniego zawnioskowano o biegłego w celu zbadania chwili niewypłacalności spółki oraz czasu właściwego do wystąpienia z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Wskazany dowód został przeprowadzony i biegły ustalił, że członkowie zarządu powinni 14 kwietnia 2010 roku złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, więc w terminie, kiedy sprawowali funkcje w organie spółki. Teoretycznie zarzuty odwołań nie poskutkowały, co jednak zrobił Sąd w wyroku?



Sąd oddalił odwołania jedynie w części, tj., w zakresie składek, których płatność upłynęła po terminie, który według biegłego został de facto uznany za właściwy czas do ogłoszenia upadłości. Chociaż jego sentencja jest enigmatyczna i w mojej ocenie winna być sformułowana inaczej, to namieszał on w moim pojęciu postrzegania odpowiedzialności na podstawie art. 116 o.p. Mówiąc prościej – zdaniem Sądu Okręgowego odwołujący odpowiada jedynie za nieopłacone składki, które spółka była zobowiązana zapłacić po terminie, w którym należało zgłosić wniosek o ogłoszenia upadłości. Można rzecz, ze Sąd wprost stwierdził, iż odpowiedzialność członka zarządu swego rodzaju sankcją za niezgłoszenie tego wniosku, zaś nie odpowiada on za zaległości składkowe powstałe przed tym dniem.  Przypomnę, że wyrok zapadł na kawie art. 116 ordynacji podatkowej, który w zasadzie jest bardziej restrykcyjny od art. 299 k.s.h, bowiem nie zawiera przesłanki braku szkody i w konsekwencji członkowi zarządu trudniej uwolnić się od odpowiedzialności na gruncie tej regulacji. W doktrynie i judykaturze przyjmuje się wprost, iż: „Oceniając powyższe przesłanki, Naczelny Sąd Administracyjny trafnie wskazał, że w orzeczeniu o odpowiedzialności członka zarządu spółki z o.o. organ podatkowy jest zobowiązany wskazać jedynie okoliczności pełnienia obowiązków członka zarządu w czasie terminu płatności zobowiązania podatkowego, które przerodziło się w dochodzoną zaległość podatkową spółki, oraz bezskuteczność egzekucji przeciwko spółce, gdyż ciężar wykazania którejkolwiek okoliczności uwalniającej od odpowiedzialności spoczywa na członku zarządu (wyrok NSA z 6.03.2003 r., SA/Bd 85/03, POP 2003/4, poz. 93)” (Babiarz Stefan i in., Ordynacja podatkowa. Komentarz, wyd. X, Babiarz Stefan i in., Ordynacja podatkowa. Komentarz, wyd. X, Opublikowano: WKP 2017). Tym samym z zasady, w mojej ocenie członek zarządu jest odpowiedzialny na składki, których termin płatności upłynął w czasie pełnienia przez niego funkcji.  Właściwy czas do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości nie ma w tym kontekście znaczenia, jeżeli wystąpił on podczas sprawowania tej funkcji w organie. Mając na względzie powyższe, wyrok jaki mi doręczono to kompletne novum. 



Przenosząc powyższe na kanwę czasowego zakresu odpowiedzialności, to tak, jakby członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiadał na podstawie art. 299 k.s.h. za zobowiązania spółki zaciągnięte przed terminem właściwego czasu do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W mojej praktyce nie zdarzyła się poprzednia taka sytuacja, gdyż do ekskulpacji określenie dnia niewypłacalności spółki jest niewystarczające, chyba ze ten dzień następuje, gdy dana osoba nie była już członkiem zarządu spółki. 


Tomasz Duda

Komentarze

  1. Bardzo ciekawe. Rowniez posiadam spolke, ale nie slyszalam o takich zmianach. Dobrze, ze wspolpracuje z dobra kancelaria, ktora juz raz mi pomagala w sprawach rodzinnych (https://kancelariahilarowicz.pl/uslugi/rozwod-separacja. Skontaktuje sie z nimi po nowym roku i zapytam o szczegoly tych zmian :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy temat, dający do myślenia. Sama zamierzam w najbliższym czasie założyć spólkę, ale dowiedziałam się właśnie, ze konieczne jest zarejestrowanie spółki. Myślę o skorzystaniu z oferty https://qsecurities.pl/uslugi-rejestr-akcjonariuszy/ ze względu na pochlebne opinie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zakładanie i prowadzenie własnej działalności wymaga wiedzy, pieniędzy oraz mnóstwo wolnego czasu. Zainteresowanym tematem mogę polecić stronę https://www.fox360.net/pl/firma/czym-sa-gotowe-spolki-i-dlaczego-warto-sie-nimi-zainteresowac.html , gdzie dowiecie się czym są gotowe spółki.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Przesłanki ekskulpacyjne - co musi wykazać członka zarządu, aby nie ponosić odpowiedzialności za długi spółki kapitałowej

Photo by Matthew Henry on Unsplash Dziś poruszę temat interesujący szczególnie z punktu widzenia pozwanych – członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , tj. dotyczący przesłanek wyłączenia ich odpowiedzialności. Innymi słowy wskażę, co taka osoba musi wykazać, aby nie odpowiadać za długi spółki kapitałowej.   Otóż aby odpowiedzieć, na stawiane wyżej pytanie po raz kolejny odwołując się do treści art. 299 k.s.h. trzeba przywołać § 2 ww. regulacji, który stanowi, iż: „Członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, o której mowa w § 1, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarc

Powództwo przeciwko członkom zarządu, a odsetki, odsetki w sprawach przeciwko członkowi zarządu

W dzisiejszym poście zajmę się problemem odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia, w powództwie przeciwko członkom zarządu. Jak można się domyślać, to kolejny temat, który nie doczekał się jednolitości w doktrynie i orzecznictwie. Aby bliżej zapoznać się problemem, należy rozwinąć temat w kontekście elementów roszczenia dochodzonego na podstawie art. 299  § 1 k.s.h. w kilku aspektach.  Odsetki za opóźnienie spełnienia świadczenia przez członka zarządu Dopuszczalność naliczania odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia przez członka zarządu zależy od elementu składowego roszczenia. Odniosę się do niego przez pryzmat poszczególnych elementów roszczenia: 1. należność główna – we wskazanym zakresie właściwie nie ma sporów – od należności głównej stwierdzonej tytułem wykonawczym przeciwko spółce należą się odsetki ustawowe. Jeżeli do kwoty stwierdzonej tytułem egzekucyjnym doliczone są skapitalizowane odsetki za opóźnienia należne wobec spółki, to również należy kwo

Nakaz zapłaty w sprawach przeciwko członkowi zarządu spółki z o.o. z art. 299 k.s.h. – teoria i rzeczywistość

Dziś na blogu zajmę się nietypową, choć ciekawą kwestią – dopuszczalnością i praktyką wydawania przez sąd nakazów zapłaty w sprawach z art. 299 k.s.h. Zacznę od tego, iż przy rozpoznawaniu spraw przeciwko członkom zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością najczęściej spotykamy się ze standardową prawidłowością pism procesowych – pozew -> odpowiedź na pozew. Moje doświadczenie pokazuje, iż otrzymując do prowadzenia sprawę na podstawie art., 299 k.s.h. z zasady należy spodziewać się wezwania do złożenia odpowiedzi na pozew w terminie 14 dni. Zdaje mi się, że wśród składów orzekających utarła się praktyka, iż tego rodzaju sprawy są na tyle skomplikowane faktycznie, iż nie ma podstaw do wydania nakazu zapłaty (tak mi się wydaje). Czy jednak słusznie? Czy w sprawach rozpatrywanych na podstawie art. 299 k.s.h. wydawanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym jest dopuszczalne, a jeśli tak to czy powinno stanowić to regułę, czy wyjątek? Nakaz zapłaty w postępowaniu u